HIDDENSSE – ROSTOCK – LUBECK

Z węzła farwaterów łączących się w zachodnim fragmencie Kubitzer Bodden kierujemy się ogólnie na północ,  między wyspami Bock i Hiddensee. Po lewej burcie mijamy wejście do laguny osłoniętej wyspami Bock, Kleiner Werder i półwyspem Fischland – Darss – Zingst (lagunę odwiedziliśmy w poprzednim rozdziale). Kilka następnych mil płyniemy farwaterem wzdłuż zachodnich wybrzeży Hiddensse, aż do zielonej pławy nr 7. Minęliśmy już mielizny i granicę strefy chronionej parku narodowego. Jeśli planujemy nocleg w porcie Nothafen na wschodnim brzegu cypelka Darsser Ort kierujemy się na latarnię morską Darsser Ort mijając po lewej burcie Zingst i Darss. Można też popłynąć trasą wiodącą na północ od Rugii i Hiddensee by wyjść na Bałtyk.

 

STRELASUND-ROSTOCK

Z zachodniego krańca cieśniny Strelasund, na wysokości  portu Barhoft płyniemy w kierunku Gellestrom, cieśniny  między wyspą Hiddensee a stałym lądem. Oczywiście obowiązuje jazda farwaterem, bo inaczej trudno, wokół same mielizny. na trawersie południowego cypla wyspy Hiddensee sporym łukiem skręcamy prawie dokładnie na północ. Na zachód ciągną się wody objęte jurysdykcją parku narodowego. Po około trzech milach kończą się mielizny i przy zielonej pławie nr 7 możemy zmienić kurs na zachodni.

Półwysep Darsser OrtNa kilkudziesięciu milach wybrzeża między Barhöft a Warnemunde brak bezpiecznego portu dla jednostek sportowych i wycieczkowych, jedynie po wschodniej stronie cypelka Darsser Ort oznaczonego latarnią morską napotyka się małą przystań mogącą pełnić rolę portu schronienia. Wolno tu wejść w przypadku: złej pogody, awarii na jachcie lub jeśli zdrowie kapitana szwankuje.

Do czasu upadku muru berlińskiego stacjonowały tu małe jednostki Marynarki Ludowej NRD. Następnie teren objęto prawną ochroną jako część parku narodowego Vorpommersche Boddenlandschaft. Porcik z naturalnych przyczyn często się wypłyca. Zdjęcia lotnicze i satelitarne wskazują, że największe ruchy piasków dennych występują blisko główek i w główkach portu. W 2013 roku część akwenu została pogłębiona dla potrzeb statku ratowniczego „Theo Fischer”, który ma tu swój posterunek. Statek osiąga zanurzenie 1,65 metra. Przed rejsem warto jednak dowiedzieć się czy port jest aktualnie dostępny. Przystań stanowi doskonały punkt wyjściowy do dalszej żeglugi na NW do południowych wybrzeży Danii i na W-SW w głąb Zatoki Meklemburskiej. 

Bitwa morska przy przylądku Darser Ort.  W roku 1184  Bogusław I zorganizował wyprawę floty wojennej przeciwko Duńczykom panującym na Rugii. Flota pomorska licząca 150 okrętów oraz 350 statków transportowych wpłynęła do zatoki między półwyspem Darsin a wyspą Hiddensee. Flota Bogusława stała w szyku bojowym przy brzegu półwyspu Zingst, osłaniając transportowce, Duńczycy, zgromadzili ok. 200 okrętów pod wodzą biskupa  Absalona, i spodziewali się pomocy floty rugijskiej.  W gęstej mgle zaatakowali znienacka flotę Bogusława, przedzierając się przez jej szyki i zdobywając jednostki transportowe. Szyk pomorski załamał się, a Duńczyków wsparli dodatkowo przybyli Rugijczycy. Bogusław, widząc klęskę, nakazał wycofywać się okrętom wojennym, ale udało się to tylko 35 największym. Około 100 okrętów wyrzuciło się na brzeg, 18 zatonęło, resztę zdobyli Duńczycy. Pogrom floty Bogusława przekreślił jego plany odzyskania Rugii i inwazji na Wyspy Duńskie, a Duńczykom pozwolił na inwazję Pomorza, które stało się lennem duńskim.

Dalsza podróż wymaga starannej nawigacji, cypel Darsser Ort jest przedłużony mieliznami daleko wychodzącymi na północ i północny wschód. Oprócz mielizn od Darsser Ort do Przylądka Gedser na duńskiej wyspie Falster rozciąga się płytki próg podwodny, stanowiący część naturalnej granicy między Bałtykiem środkowym a zachodnim, po niemiecku Ostsee. Od tego miejsca na zachód nadmorskie kurorty mają przydomek Ostssebad.

Pages ( 1 of 16 ): 1 234 ... 16Następna »