RUGIA (Rügen) 

Trasa obejmuje północną część cieśniny Strelasund, akweny między Hiddensee a Rugią, wewnętrzne wody Rugii i północne wybrzeża wyspy do Sassnitz.

 

OPIS WYSPY

Rugia – największa z niemieckich wysp, jej powierzchnia liczy nieco powyżej 920 km2. Od stałego lądu oddziela ją cieśnina Strelasund, nad którą przerzucono dwie przeprawy mostowe: drogowo-kolejowy Rügendamm i obok niego nowy most wiszący Rugenbrucke.

Fundament wyspy stanowią kredowe skały dobrze widoczne w nadmorskich klifach. Kreda powstała około 70 mln lat temu jako osad na dnie płytkiego morza. Oprócz glonów i drobnych zwierząt, których skorupki z czasem utworzyły kredę, w tym morzu pluskały się dinozaury. Pokłady skał kredowych zalegały niezbyt głęboko i dopiero w epoce lodowej zostały wyciśnięte na powierzchnię ziemi przez gigantyczny nacisk lądolodu. Podobnie jak ”gibająca się” płytka chodnikowa nadepnięta z jednego końca drugi koniec unosi do góry. Późniejsza kosmetyka polodowcowa pokryła kredę makijażem piasków i żwirów morenowych. Rugia jest silnie rozczłonkowana z licznymi zatokami i półwyspami. Część głębokich zatok sięga daleko poza centrum wyspy, prawie łączy się po drugiej stronie z Bałtykiem, od którego oddziela je tylko wąska mierzeja. Powierzchnia terenu przeważnie bogato wyrzeźbiona i bardzo urozmaicona wysokościowo osiąga najwyższy punkt (Piekberg 161 m n.p.m.) na półwyspie Jasmund. Do masywu Rugii przylegają drobne wysepki powstałe skutkiem działalności lodowców lub abrazji i akumulacji brzegowej. Do obrazu dodać należy wysokie białe klify, szerokie plaże, jeziora i zatoki morskie, cieniste lasy, łąki, pola uprawne i zabytki kultury materialnej. Trzeba przyznać, że Rugia jest jednym z najpiękniejszych kawałków lądu na południowym wybrzeżu Bałtyku. Opisane powyżej walory oraz rozbudowa infrastruktury turystycznej spowodowały, iż przez ostatnie kilkanaście dziesięcioleci Rugia stała się Mekką turystów, wczasowiczów, kuracjuszy i miłośników sportów wodnych.

Stolicą wyspy jest miasto Bergen leżące w centrum wyspy.  Największym portem zaś jest Sassnitz na północno-wschodnim wybrzeżu, nad zatoką Prorer Wiek. Tamtejszy terminal promowy w Neu Mukran oferuje regularne rejsy do kilku portów bałtyckich. Miasto dysponuje dużą mariną osłoniętą masywnym falochronem przed gniewem morza. Z nasadą falochronu graniczy krzemienna plaża ciągnąca się aż pod północne klify.

 

Pages ( 1 of 16 ): 1 234 ... 16Następna »