DOLNA ODRA

Ten rozdział obejmuje akweny, brzegi i przystanie pradoliny Odry, na południe od głównej przeprawy Szczecina, czyli arterii drogowej wyznaczonej przez mosty: Cłowy nad Regalicą, Portowy nad Parnicą i most Trasy Zamkowej nad Odrą Zachodnią. Te trzy mosty określają też granice dostępu dla jachtów żaglowych. Powyżej mostów mogą wpływać jednostki motorowe lub jachty żaglowe posiadające możliwość położenia masztów. Ze Szczecina na południe w górę Odry prowadzą dwie równoległe drogi; Odrą Zachodnią i Odrą  Wschodnią (Regalicą). Rejs zaczynamy na Regalicy, a kończymy na Odrze Zachodniej. Dzięki kanałom łączącym obydwa koryta rzeki można skomponować trasę pośrednią.

Na początku nasza trasa wiedzie wschodnim ramieniem Odry (Regalicą), aż do Widuchowej, powyżej której rzeka płynie w zasadzie  jednym korytem żeglownym. Oczywiście jeśli pominiemy liczne starorzecza i kanały. Po dojściu do Kostrzyna leżącego w rejonie ujścia Warty, rozpoczynamy drogę powrotną. Można alternatywnie popłynąć w górę Odry aż do początku szlaku żeglownego, ale ja niestety tego nigdy nie uczyniłem, najdalej dopłynąłem do ujścia Warty. Powrót do Szczecina zachodnim ramieniem Odry.

Na trawersie Cedyni znajduje się przejście do kanału prowadzącego na zachód w kierunku niemieckiego miasta Oderberg, leżącego w pobliżu słynnej, ogromnej podnośni dla statków i barek w miejscowości Niederfinow. Tam łączą się górny i dolny odcinki kanału Odra-Havela, będącego jednym z elementów wielkiej sieci niemieckich i zachodnioeuropejskich kanałów śródlądowych obejmujących znaczny obszar Europy i umożliwiających żeglugę na Atlantyk, Bałtyk, Morze Północne, Morze Śródziemne i Morze Czarne. My popłyniemy zrazu do Kostrzyna, potem do Niederfinow, a wrócimy systemem kanałów do miasteczka Gartz i w końcu Odrą Zachodnią do Szczecina.

Odra, niem. Oder, łac. Viadrina.

Druga co do długości polska rzeka. Wypływa ze źródeł w Czechach i pierwszy odcinek nieco ponad sto km płynie przez ten kraj. W środkowym biegu podąża przez zachodnią Polskę. Na dolnym odcinku, o długości 179 kilometrów stanowi granicę z Niemcami. Poprzez Zalew Szczeciński, trzema ujściami wpada do Bałtyku. Powierzchnia dorzecza wynosi około 119 tysięcy km2, czyli ciut więcej niż 1/3 powierzchni Polski. W Czechach przyjmuje wody tylko z kilku niewielkich dopływów odwadniając teren od źródeł w Górach Odrzańskich (pasmo Sudetów) do części Bramy Morawskiej. W dolnym biegu, od ujścia Nysy Łużyckiej aż do ujścia do Bałtyku nie przyjmuje większych dopływów z zachodu a jedynie małe rzeczki i strumyki. Odra aktualnie liczy 854 km długości (w tym w Polsce 742 km), jeszcze 180 lat temu była prawie 200 km dłuższa. Skrócenie biegu jest efektem regulacji koryta mającej na celu poprawę własności żeglugowych. W czasie prac zlikwidowano część rozlewisk i meandrów koryta. Rzeka niesie dużą ilość wody, aktualnie poniżej Szczecina przepływ średni wynosi około 565 m3 na sekundę. Różnica poziomów między źródliskami a ujściem wynosi 632 metry. Średni spadek kształtuje się w wartości około 74 cm na kilometr biegu rzeki co powinno powodować stosunkowo szybki nurt rzeczny. Ale to tylko statystyka, prędkość nurtu spowalniają 23 stopnie wodne zlokalizowane głównie w górnym i środkowym biegu rzeki, gdzie naturalny spadek jest największy. Na odcinku od Kostrzyna do morza różnica poziomów wody oscyluje około 14 metrów, czyli około 10 cm na kilometr biegu rzeki. Powodzie i cofki bałtyckie powodują okresowo duże spiętrzenia wód. Rozpiętość stanów wody osiąga w dolnym biegu osiąga nawet 5,70 metra.
Odra przepływa przez miasta: Ostrawa, Racibórz, Kędzierzyn-Koźle, Opole, Brzeg, Wrocław, Brzeg Dolny, Głogów, Nowa Sól, Krosno Odrzańskie, Frankfurt, Słubice, Kostrzyn nad Odrą, Schwedt, Szczecin. Kanał Gliwicki łączy Odrę z Górnym Śląskiem. Z Odry można było przepłynąć jej dopływami (Warta, Noteć) i dalej Brdą oraz Kanałem Bydgoskim na Wisłę. Aktualnie trasę Odra-Wisła, przy niskiej wodzie można sforsować jedynie małymi łodziami. Minimalna głębokość osiąga 1,2 metra, zaś prześwit pod mostami 3,0 metra.

Odrzańska Droga Wodna – śródlądowy szlak żeglugowy na Odrze mający swój początek (kilometr „0”) przy ujściu rzeki Opawy do Odry, a kończący się na 854,3 km przy ujściu do Zalewu Szczecińskiego. Odcinek Odry powyżej Kędzierzyna-Koźla utracił cechy drogi wodnej. Obecnie jej początek ma miejsce w Gliwicach i kończy się w Szczecinie. Długość całkowita szlaku: 687 km, w tym Kanał Gliwicki – 41 km, Odra skanalizowana – 187 km, Odra uregulowana o biegu swobodnym, odcinek od Brzegu Dolnego do Szczecina – 459 km.

Pages ( 1 of 34 ): 1 234 ... 34Następna »